Fotbal

Evoluce fotbalových triček a fotbalových tepláků

Fotbalová trička se vyvinula z poškrábaných nylonových košil do špičkového oblečení, které má svůj vlastní styl. Módní průmysl přijal tento trend a nyní je schopen vytvářet košile, které osloví všechny typy fanoušků. Fanoušci si mohou vybrat z mnoha různých stylů, ale některé jsou obzvláště přitažlivé, jako například dresy Arsenalu Hummel z 80. let nebo dresy AC Milán z počátku 90. let. Styl košile sám prošel v průběhu let také změnami, kdy bylo zavedeno mnohem více stylů a barev.

Fotbalová trička jsou sice symbolem hráče nebo týmu, ale také se k nim váží příběhy. Někteří lidé sbírají dres konkrétního týmu, zatímco jiní dávají přednost sběru celé dekády nebo konkrétního výrobce. Vzácné repliky ze 70. až 90. let mohou vynést stovky liber. Ve skutečnosti Classic Football Shirts prodá 300 000 triček ročně. Před pár desítkami let šílenství vyhovovalo pouze potřebám fanoušků (více zde).

Historie fotbalového dresu začala na počátku 20. století. Do anglické fotbalové ligy byl představen v roce 1922 a stal se oficiálním kitem Anglické fotbalové asociace. V roce 1924 Humphrey Brothers Clothing zpochybnil Buktovu dominanci a stal se Umbro. Ve dvacátých letech minulého století fotbalové výstroje postrádaly inovace. Anglická a skotská liga se rozšířila a obruče si získaly oblibu. V důsledku toho Fotbalová asociace pohrozila pokutou Humphrey Brothers Clothing PS1 000 za nedodržení jejích pravidel.